top of page

TRADITION
CRAFT
EDUCATION
ARTS
QUALITY
PROFFESSION
TECHNOLOGY
PRESTIGE

ASSOCIATION OF SLOVAK CINEMATOGRAPHERS

ASK represents its members on the domestic as well as the foreign scene and also protects the social prestige of the cameraman work.

The Association of Slovak Cinematographers creates a trade union of the best professionals in the field of film and television scene operating in Slovakia.

 

The main role of the association is to represent the common interests of ASK members towards authorities and organisations operating in the field of film, television and other audiovisual works.

 

The Association of Slovak Cinematographers is a member of the IMAGO International Federation

imago logo

PROJECTS & TARGETS

#SLOVAKCINE

Read about the life of ASK, its members, and what they are working on

KAMERA AWARD

Every year, an award for a cinematic performance is held by our association

INDUSTRY DAYS

Event for Slovak and foreign film and tech companies

WORKSHOPS

We organize professional camera and lighting workshops

Prezídum

PREZÍDIUM ASK

Headshot_Lucy_edited_edited.jpg

LUCIA ZAVARČÍKOVÁ ASK

PRESIDET

Pochádza z Bratislavy. V rokoch 2013 - 2016 študovala filmovú tvorbu zameranú na kameru na univerzite Academy of Art v San Franciscu, kde získala bakalársky titul. Neskôr v roku 2020 získala magisterský titul na AFI Conservatory v Los Angeles v odbore kameranská tvorba.

Po dokončení štúdia natočila krátky film APART, TOGETHER (“Best Live Action Short Film” na GSI BAFTA, 2021), ktorý má distribúciu na streamovacej službe Amazon Prime Video. Okrem iných natočila celovečerný dokument STORY OF SALES (2017), krátky film pre SESAME STREET a celovečerný hraný film ONLY THE GOOD SURVIVE, ktorý bude mať premiéru na SXSW 2023. V USA pracovala pre klientov ako Amazon Music, Maison Kitsune alebo MTV. Momentálne pracuje na stop-motion filme 9 MILIONŮ BAREV v Prahe a žije striedavo v Bratislave a Los Angeles.

V roku 2022 reprezentovala Asociáciu Slovenských Kameramanov na Medzinárodnej Konferencií Kameramanov v priestoroch ASC v Los Angeles. Okrem ASK je členkou programu BAFTA a je reprezentovaná agentúrou Agency for the Performing Arts v USA.

73364224_10157560470336308_5752067854912454656_o_edited_edited.jpg

LUKÁŠ TEREN ASK

BOARD MEMBER

Lukáš Teren, ASK je nezávislý kameraman pracujúci na Slovensku a v Českej Republike. Jeho tvorba obsahuje hrané filmy, TV seriály, reklamy, dokumentárne filmy a videoklipy. 

 

2015 Lukáš absolvoval Global Cinematography Institute v Los Angeles, kde prednášali profesionálni kameramani ako: Vilmos Zsigmond ASC, Dean Cundey ASC, Russell Carpenter ASC, Stephen Goldblatt ASC BSC, David Stump ASC a veľa ďalších. 

 

2012 Lukáš absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, Ateliér kameramanskej tvorby a fotografie

20190920 (7)_edited.png

Maxim Klujev ASK

VICE-PRESIDENT

Narodil sa v Kyjeve (Ukrajina) a vyrastal na Slovensku. Vyštudoval VŠMU, odbor Kameramanskej tvorby a fotografie pod vedením prof. Ďuriša. Počas štúdia vyskúšal viacero formátov, či už hraných alebo dokumentárnych, hlavne však krátke, ako sú reklamy a hudobné videoklipy. Počas magisterského štúdia sa začal viac venovať dokumentárnej tvorbe a pracoval na doku TV sériach ako Expremiéri, Ikony alebo Budujeme Slovensko.

 

Po ukončení štúdia debutoval celovečerným dokumentom Tempos, ktorý aj spolurežíroval. Krátko potom premiéroval filmovú esej o Bratislave Čiary (r. Barbora Sliepková), ktorá vyhrala hlavnú cenu festivalu na IDFF Ji.hlava 2021.

19437760_10214111712771186_3224323660106529357_n_edited_edited.png

RADKA ŠIŠULÁKOVÁ ASK

BOARD MEMBER

Radka Šišuláková vyštudovala Vysokú školu múzických umení v odbore Kameramanská tvorba. Počas štúdia sa podielala na viacerých oceňovaných filmoch - Magic Moments ( TIFF, Kamera oko - cena za najlepší kameramanský film), Hotel Úsvit (IDFA), Manžel Ján s rodinou (Áčko), IKONY (časť Ferdinand Milučký) a iné.

V súčasnosti sa venuje najmä tvorbe dokumentárnych filmov.

nickkollar.jpg.jpg

NICK KOLLÁR ASK

BOARD MEMBER

Narodil sa vo Winterthure (Švajčiarsko). Po mládežníckej videotvorbe získal v štrnástich rokoch Špeciálnu cenu poroty na festivale AZYL spolu s režisérom Michalom Pusztayom. V roku 2017 ukončil magisterské štúdium v Ateliéri kameramanskej tvorby pod vedením prof. Jána Ďuriša na FTF VŠMU v Bratislave. Bakalársky film “Balada o Tereze a Šimonovi” (r. Martin Hnát) sa premietal na festivale Camerimage 2015 a krátky film “Výlet” (r. Daniel Rihák) sa umiestnil na shortliste BAFTA Student film Awards a získal cenu Jána Fajnora (Igric 2019). Mal možnosť byť hlavným kameramanom na seriáloch pre českú TV Nova - Specialisté a Dáma a Král (r. Lukáš Hanulák, Slobodanka Radun, Petr Zahrádka), ktorý získal nomináciu za najlepší seriál na súťaži Kamera 2019. V novembri 2021 dokončil projekt televízneho seriálu Kriminálka Kraj pre TV JOJ (r. Lukáš Hanulák, Matúš Krajňák). V máji 2022 bude mať premiéru celovečerného debutu - komédia “Láska hory prenáša” (r. Jakub Machala). Aktuálne sa venuje príprave ďalšej seriálovej tvorby. Na osobnom kameramanskom blogu (nickkollar.com) píše “o práci kameramana, svietení a tak celkovo o natáčaní “ a pracuje na fotografickom projekte “Vznik štvrte”, ktorý dokumentuje postupný vznik novej modernej štvrte pri Dunaji v Bratislave.

bottom of page